Lássuk csak. Elöszőr is válaszolj magadban az itt feltett kérdésekre:
- Tudsz megfelelő helyet biztosítani nyuszidnak? (Tehát egy 100x50 cm-es ketrecet, amiben ha be is van zárva, kényelmesen el lehet?)
- Ki tudod engedni naponta a nyuszidat minimum 3 órára? (Ezt mindennap meg kell csinálnod!)
- Nem zavar, hogy állandóan rágcsál? Ha kiengeded, akkor esetleg ott is rághat, meg tudod tanítani neki, hogy mit szabad s mit nem?
- Éjszakánként (de főleg hajnalban) nem zavar, hogy ha rázza a ketrecet, rágcsál, ugrál? (Ez a probléma megoldható, ha nem vele egy szobában alszol!)
- Képes vagy a kis nyuszit 6-8 évig gondozni, jó esetben akár 10 évig is? Képes vagy vele az év mindennapján minimum 3 órát foglalkozni vele?
- Megengedheted magadnak a ketrecet, az etetést, az orvosi ellátást?
- Ha esetleg gyerekkel élsz, akkor el tudod intézni, hogy ne sanyargassa a nyuszit a nap minden percében?
Ha minden kérdésre igennel válaszoltál, akkor a nyuszi a Te állatod!!! Mit kapsz mindezért csrébe? Rengeteg szép percet, s mókás mutatványokat a nyuszidtól. :)
Akkor vágjunk is hát bele. Itt mindent megtalálsz, amit a nyuszikról tudnod kell:
Elöszőr is ne felejtsd el, hogy a nyuszi egy zsákmányállat. Nem olyan, mint a macska, vagy a kutya, mivel azok ragadozó állatok. Ezt tehát tartsuk szem előtt. A nyuszi egy teljesen másfajta állat, mivel szákmány. Benne van az ősztöneiben, hogy ha fél, akkor kaparjon, esetleg bele harapjon támadójába. Ha elege van a dögönyözésből, akkor általában megharapja még a gazdáját is, de ezt nem azért teszi, mert nem szeret, hanem csak azért, mert máshogy nem tudja veled tudatni, hogy ennyi, kész, megállj.
A nyuszi nagyon félénk állat. Minden aoró neszre felfigyel, s egyből menekülőre is fogja a dolgot. Ezért is nagyon fontos, hogy ha benyúlunk a ketrecbe, akkor ne felülről, mindig szemből nyúljunk felé, különben azt hiszi, hogy ragadozó madarak vagyunk, s megijed. A nyuszihoz rengeteg türelemre van szükségünk, tehát ez a türelmes emberek hobbija. :) Természetesen egy türelmetlen ember is nevelhet nyuszit, feltéve, ha az állatokhoz, vagy éppen ahhoz a dologhoz ami érdekli türelmes. Én is ilyen vagyok. :D
Ha már megvan a nyuszink, s el is hoztuk az adott helyről, azután egyből tegyük be - a már előre elkészített ketrecbe - a házába, s hagyjuk is ott pár óráig. Ezután már elkezdhetünk beszélni hozzá. A nyuszik szeretik ha beszélnek hozzájuk, mert megnyugtatja őket. Pár napig ne vegyük ki a ketrecből, s ne is nyúlkáljunk be hozzá. Ennyi idő éppen elég, hogy kiválassza azt a sarkot, ahova WC-re fog járni. Ide rakjunk be egy sarok WC-t, vagy vmit, amibe eljárhat elvégezni a dolgát. Ez fontos, hiszen csak így lehet szobatisztaságra nevelni egy nyuszit.
Ha már megszokta új helyét, s nem annyira félénk ha benyúlunk hozzá (pár nap múlva már benyúlhatunk kitakarítani, közben pedig magunkhoz csalhatjuk némi répával, almával, miközben eszik óvatosan simogassuk meg, fontos, hogy szemből nyúljunk felé, s magától jöjjön oda hozzánk)(a félelem jelei: nagyra tágult szemek, lehajtott fül, remegés), akkor kiengedhetjük a szobába (ELŐTTE MINDENT TEGYÜNK NYÚLBIZTOSSÁ!!!). Fontos, hogy az első napokban figyeljük, hogy mit csinál, ne hagyjuk felelőtlenül magára, mert mindent szétrághat. Ha figyelünk rá, gyakran felemeljük, s az ölünkbe tesszük, simogatjuk, adunk neki puszit, beszélünk hozzá, akkor hamarosan egy életreszóló társat kapunk a nyuszi személyében. :)
Sok szerencsét Minden Kedves Nyuszi Tartónak!